PIERWSZY DZIEŃ KALENDARZOWEJ JESIENI – KIEROWCY BĄDŹCIE OSTROŻNI NA DRODZE!

0
21
views

23 września to pierwszy dzień kalendarzowej jesieni, ale pamiętajmy również, że to czas kiedy pogarszają się warunki atmosferyczne, a co za tym idzie pogarszają się również warunki drogowe dla kierowców. Bądźmy ostrożni!

Zmienna i kapryśna pogoda, szybciej zapadający zmrok, deszcz, mgła czy zaparowane szyby znacznie utrudniają jazdę i sprzyjają niebezpiecznym sytuacjom na drodze. Wbrew pozorom, nawet kiedy temperatura jest dodatnia, nawierzchnia może być mokra i śliska. Wtedy powinniśmy wzmóc naszą czujność i dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. W taką pogodę szczególnie niebezpiecznym manewrem jest wyprzedzanie. Aby był on wykonany bezpiecznie, musimy mieć pewność, że z naprzeciwka nic nie jedzie. Apelujemy, aby w tym okresie kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków. Zadbajmy też o właściwe ustawienie świateł. Zbyt niskie może spowodować, że nie będziesz widział pieszego, a zbyt wysokie że oślepisz innego kierowcę. Jedynie ich prawidłowe ustawienie przyczyni się do zwiększenia twojego i innych bezpieczeństwa. Pieszych natomiast zachęcamy do korzystania z elementów odblaskowych, które podczas jesiennej szarugi mają szczególne znaczenie dla ich bezpieczeństwa. Elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Pamiętajmy również, że każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza
obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Piesi muszą również pamiętać, że idąc po poboczu lub po jezdni obowiązani są iść lewą stroną drogi – to podstawowa zasada bezpieczeństwa na drodze!

kom. Edyta Machnik

 

CZAD CZYLI TLENEK WĘGLA ZABIJA PO CICHU…

Czad nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie jest drażniący i w ogóle sprawia wrażenie że go nie ma. Jednak pozory mylą, w odpowiednim stężeniu potrafi uśpić a następnie zabić ofiarę w niespełna 20 minut. Co roku z powodu zatrucia czadem umiera kilkadziesiąt osób.

Każdy sezon grzewczy, to kolejne dziesiątki osób, które umierają przez zatrucie. Przyczyna tragedii to najczęściej nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, a także brak wyobraźni. Niesprawne piece opałowe lub gazowe, brak odpowiedniej wentylacji, mogą powodować tragiczne w skutkach zatrucie tlenkiem węgla. Czad jest gazem niewyczuwalnym przez zmysły człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku), blokuje dostęp tlenu do organizmu – zajmuje jego miejsce w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

Do tragedii bardzo łatwo może dojść w niewietrzonych pomieszczeniach. Zaklejanie kratek wentylacyjnych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych zwiększa ryzyko zatruć. Problem z czadem narasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym kiedy dogrzewamy się paląc w kominkach czy piecach.

Jak pomóc osobie zatrutej tlenkiem węgla?

– natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza

– jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze

– rozluźnić poszkodowanemu ubranie, ale nie rozbierać go – nie można doprowadzić do przemarznięcia

– wezwać służby ratownicze

– jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca

Zaczadzenia często wynikają po prostu z niewiedzy. Potrzeba niewiele, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Przede wszystkim warto zainstalować czujkę tlenku węgla. Podstawową jej funkcją jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Pamiętajmy o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania. Pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.

 

sierż. sztab. Katarzyna Biniaszczyk

 

POSZUKUJEMY WŁAŚCICIELA ZNALEZIONEGO TELEFONU KOMÓRKOWEGO

Policjanci poszukują właściciela telefonu komórkowego, który został odnaleziony 24 września 2022 r. w rejonie sklepu POLOmarket w Poddębicach. Po odbiór telefonu zapraszamy do Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach do dnia 14 października br. Po tym terminie telefon zostanie przekazany do Biura Rzeczy Znalezionych w Starostwie Powiatowym w Poddębicach. Kontakt pod nr telefonu 47 845-22-42 do godz. 16:00.

 

źródło: https://poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ