OD 5 GRUDNIA JEŹDZIMY BEZ PRAWA JAZDY

0
25
views

SPRAWDŹ UPRAWNIENIA KIEROWCY NA STRONIE GOV.PL

Już niedługo polscy kierowcy nie będą mieli obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy podczas kontroli. Od 5 grudnia br. wchodzą w życie przepisy, które znoszą obowiązek posiadania tego dokumentu.

Zmiany, jakie już niebawem wejdą w życie, wprowadza ustawa z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1517). Od 5 grudnia br. blankiet prawa jazdy nie będzie więc wymagany podczas policyjnej kontroli, natomiast dane kierowcy będą przez Policję sprawdzane bezpośrednio w centralnej ewidencji kierowców.

Już dziś zachęcamy wszystkich kierowców do sprawdzenia swoich danych w systemie informatycznym na stronie rządowej gov.pl:

z lewej strony napis Policja na radiowozie, po lewej stronie napis sprawdź swoje uprawnienia kierowcy https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-uprawnienia-kierowcy

(BRD KGP)

 

„PRZEPIS NA BEZPIECZEŃSTWO”  – OGUMIENIE POJAZDU

Dziś postaramy się wytłumaczyć jaki wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym ma ogumienie które mamy w swoim aucie

Zadajmy pierwsze i podstawowe pytanie. Czy opona ma wpływ na prowadzenie auta? Oczywiście że ma i ten wpływ jest bardzo znaczący. W skrajnych przypadkach to właśnie przyczepność opony do nawierzchni decyduje o tym, czy Twój samochód zachowa stabilność, czy ją straci i wpadnie w poślizg. Na przyczepność opony do podłoża składa się kilka czynników, to między innymi rodzaj drogi po której się poruszamy, mieszanka z jakiej została wyprodukowana opona, stan bieżnika, a także  ciśnienie w kole czy też  jej wiek.  O ile dbamy o ciśnienie w kole,  to rzadko, a prawie wcale nie  patrzymy na głębokość bieżnika. Każda opona ma wskaźnik TWI, który pozwala na szybką ocenę stopnia zużycia opony.  Jak odnajdziemy ten wskaźnik ? TWI –  to małe gumowe paski o grubości 1,6 mm, umieszczone na dnie głównych rowków bieżnika.

Pamiętaj ! „Łyse” opony nie tylko zagrażają Twojemu bezpieczeństwu na drodze, ale też mogą narazić Cię na „słony” mandat i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Zmień opony – dostosuj je do pory roku

Opony letnie, uniwersalne czy zimowe? To pytanie zadaje sobie każdy posiadacz auta. Opona letnia twardnieje w temperaturze ok 7 stopni Celsjusza, przez co jazda jest mniej stabilna, a droga hamowania ulega wydłużeniu. Natomiast w oponie zimowej do jej wytworzenia producenci stosują mieszanki elastyczne w niskich temperaturach. Kompromisem pomiędzy oponą letnią a zimową są opony uniwersalne. Zazwyczaj po stronie wyboru opony uniwersalnej stoją względy ekonomiczne. Warto zastanawiając się nad wyborem ogumienia do naszego auta wziąć pod uwagę drogę hamowania na śniegu.

Całkowita droga hamowania przy prędkości 50 km/h na ubitym śniegu, na letniej oponie wynosi 48 metrów. Na zimowej – 25 metrów. 23metry różnicy mogą kosztować życie! Twoje lub innych.

sierż. sztab. Jadwiga Czyż

 

źródło: http://www.lodz.policja.gov.pl/

 

Od 5 grudnia jeździmy bez prawa jazdy. Dokument zastąpi aplikacja

W aplikacji mObywatel pojawi się funkcja mPrawo Jazdy, dzięki czemu nie będziemy musieli posiadać przy sobie dokumentów, uprawniających nas do jazdy samochodem. Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że wszystko ma być gotowe już 5 grudnia br.

mObywatelPrawo jazdymPrawoJazdyMinisterstwo CyfryzacjiAplikacja mobilna

Aktualnie do aplikacji mObywatel możemy dodać dane z dowodu osobistego. Funkcja mTożsamość korzysta z danych z Rejestru Dowodów Osobistych, które uwierzytelniamy profilem zaufanym. Po uruchomieniu aplikacji znajdziecie tam wszystkie te informacje, które mamy w dowodzie, włącznie ze swoim zdjęciem

– Możemy z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie.

– wyjaśnia Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Drugą funkcją jest mPojazd, gdzie znajdziemy dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant.

Jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli  komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe znajdziemy także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

W aplikacji mObywatel znajdziemy również eRecepte, mLegitymację szkolną, mLegitymację studencką. Kolejną funkcją będzie mPrawo Jazdy.

– 5 grudnia – na ten dzień czeka wielu polskich kierowców. To właśnie wtedy zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. I to właśnie wtedy w naszej aplikacji mObywatel pojawi się mPrawo Jazdy.

– informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Jakie są dalsze plany?

– Na przełomie roku – dzięki współpracy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej – dostępna będzie mKDR, czyli mobilna wersja Karty Dużej Rodziny.

– zapowiada Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM.

Według informacji przekazywanych przez Ministerstwo Cyfryzacji, z aplikacji mObywatel korzysta ponad półtora miliona osób. Kolejną częścią aplikacji ma być funkcja „Polak za granicą”, która pomoże wyjaśnić, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu oraz jak prawidłowo zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych zakątkach świata.

źródło:https://korso24.pl/

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ