Nowa atrakcja w Parku Zamkowym

0
20
views

Pogodowy kołowrotek, który towarzyszył nam przez kilka minionych tygodni, skutecznie spowolnił nadejście wiosny w tym roku. Tym bardziej cieszy fakt, że pierwsze oznaki przyrody budzącej się do życia, widać już na każdym kroku. W związku z tym, na kolejne słoneczne dni – zdecydowanie możemy polecić Państwu spacer do Parku Zamkowego!

 

Do wizyty na terenie zabytkowego ogrodu zachęca nie tylko piękna pogoda i urzekające okoliczności przyrody. Od wczoraj jest to także nowa, wodna atrakcja. W sąsiedztwie Uzdrowiska Uniejów Park, przy drewnianej kładce, zmodernizowanej w ramach projektu zagospodarowania wnętrza parkowego, uruchomiono parę fontann. Dwie pompy zanurzone w korycie fragmentu starorzecza Warty stanowią serce wodotrysków, wprawiając w ruch wodę i wyrzucając ją ku górze. Urządzenia są podłączone do zewnętrznego sterownika, który „pilnuje”, by wodne atrakcje działały bez zarzutu, zgodnie z zaprogramowanym harmonogramem. Co więcej, strumienie wody po zmroku są podświetlane kolorowymi lampami led, które włączają się za sprawą fotokomórki.

Zmiany we wnętrzu zabytkowego parku przy Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich, to efekt realizacji projektu pn. „Przeciwdziałanie degradacji środowiska na terenie Nadwarciańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu w Uniejowie poprzez budowę i modernizację infrastruktury turystycznej”. Zakrojone na szeroką skalę przedsięwzięcie, na które Gmina Uniejów pozyskała blisko 2,5 miliona złotych unijnego dofinansowania, rozpoczęto jeszcze w 2019 roku. Założenia projektowe inwestycji polegały na kompleksowej pielęgnacji i uzupełnieniu tamtejszej szaty roślinnej wraz z występującymi na terenie zespołu parkowego pomnikami przyrody oraz zagospodarowaniu jego wnętrza pod względem urządzeń rekreacyjnych i elementów małej architektury.

Ogólny zakres inwestycji obejmował – w pierwszym etapie realizacji – wykonanie badań dendrologicznych, inwentaryzacji oraz cięć pielęgnacyjnych ponad stuletniego drzewostanu, a także prace związane z nasadzeniami w celu wprowadzenia brakującego, niższego piętra roślinności. Następne w harmonogramie prac były roboty ziemne, w tym: przygotowanie terenu do zasadniczych robót budowlanych, montaż oświetlenia użytkowego ścieżek oraz części systemu ledowej iluminuacji, wymiana nawierzchni żwirowej alejek, zagospodarowanie i poszerzenie fragmentu starorzecza. Także w początkowej fazie projektu, w głębi parku powstały pergole oraz trejaże – konstrukcje ogrodowe dla podtrzymania roślin pnących, które po rozkrzewieniu zapewnią dyskretne miejsce wypoczynku.

W parku pojawiły się – w dużych ilościach – nowe ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe i tablice informacyjne. Zatem do parku warto się wybrać nie tylko piechotą: można dojechać rowerem, na miejscu przypiąć bezpiecznie w jednym z kilkunastu miejsc postojowych rozlokowanych wzdłuż ścieżek i tam spacerkiem kontynuować wyprawę.

Na trasie edukacyjnej ścieżki botanicznej osadzono granitowe słupki, na których zostaną umieszczone tabliczki z informacją o wiekowych egzemplarzach drzew, pomnikach przyrody czy osobliwych gatunkach roślin  występujących na terenie parku.

Celem projektu było uporządkowanie, pielęgnacja i wyeksponowanie szaty roślinnej parku, założonego w latach 1860-1870 przez hrabiego Aleksandra Tolla. Poza walorami zabytkowymi, przeprowadzone badania i ekspertyzy wykazały znaczący potencjał przyrodniczy terenu. Rosną tam cenne okazy drzew, w tym również pomniki przyrody takie jak: kasztanowiec zwyczajny, dąb szypułkowy i buk zwyczajny. Z kolei do cennych gatunków występujących w runie należą m.in.: goździk kropkowany, grążel żółty, konwalia majowa, zawilec gajowy.

 

W trakcie realizacji projektu posadzono ponad 60 szt. drzew, nawiązujących gatunkowo do tamtejszej flory. Niższe piętro zieleni zagospodarowano grupami roślin, złożonymi z krzewów, bylin, odmian zadarniających oraz cebulowych, kwitnących w różnych porach roku.

W planach są już kolejne nasadzenia. W ramach rekompensaty przyrodniczej i odnowy drzewostanu zabytkowego parku, 80 sztuk sadzonek z gatunku grab pospolity uzupełni ciąg zieleni wzdłuż historycznej alei grabowej.


Wartość całego zadania inwestycyjnego pn. „Przeciwdziałanie degradacji środowiska na terenie Nadwarciańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu w Uniejowie poprzez budowę i modernizację infrastruktury turystycznej” wynosi ponad 4 mln zł. Przedsięwzięcie w dużej mierze (około 2,4 mln zł) sfinansowano dzięki dotacji od Marszałka, w ramach środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

(MB)

źródło: Gmina Uniejów

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ