NIETRZEŹWI NA DROGACH POWIATU PODDĘBICKIEGO

0
43
views

Ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie miał kierowca zatrzymany przez uniejowskich policjantów. Mężczyzna stracił już prawo jazdy. Teraz o jego dalszym losie zdecyduje sąd.

Policjanci każdego dnia podczas służby dbają o bezpieczeństwo. Kontrolowani są zarówno piesi, rowerzyści jak i oczywiście kierowcy. Niestety wciąż odnotowujemy przypadki osób, które wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu.

45-letni kierowca mazdy, który został zatrzymany 5 listopada 2022 roku na terenie gminy Uniejów przez policyjny patrol, musi się liczyć z karą nawet do 2 lat pozbawienia wolności oraz wysoką grzywną.

Tego samego dnia policjanci z Poddębic podczas kontroli drogowej w Wartkowicach zatrzymali rowerzystę. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości, okazało się, że jest pod wpływem alkoholu. 58-latek został ukarany mandantem karnym w wysokości 2500 złotych.

Pamiętajmy, że alkohol zawsze negatywnie wpływa na organizm człowieka. Nawet jego niewielkie dawki, powodują ograniczenie pola widzenia, utratę zdolności koncentracji i zdecydowane wydłużenie czasu reakcji. To skrajnie nieodpowiedzialne. Pomijając nawet odpowiedzialność karną jaka grozi za popełnienie tego przestępstwa, należy pamiętać, że nietrzeźwy kierowca realnie zagraża życiu i zdrowiu innych osób w tym pieszych. Kierowców obowiązuje jedna zasada- piłeś alkohol? Nie prowadź samochodu!

sierż.sztab. Sylwia Kaźmierczak

 

LEKCJA ETOSU ZAWODU POLICJANTA W UNIEJOWIE

3 listopada 2022 roku prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” Jarosław Olbrychowski spotkał się uczniami najstarszych klas Szkoły Podstawowej w Uniejowie. Dawka historycznej wiedzy na długo zostanie w pamięci młodzieży. Na zakończenie aktywni uczniowie zostali wyróżnieni tematycznymi książkami.

Uniejowska młodzież pierwszy raz uczestniczyła w warsztatach historyczno-patriotycznych OKM 1940. Uczestnicy zostali zapoznani z dziejami policji okresu międzywojennego, w tym z tragicznymi losami policjantów II Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas warsztatów prowadzący spotkanie tłumaczył co należy rozumieć przez etos zawodu policjanta. Jak pojmowane było to pojęcie dawniej a jak wygląda to dzisiaj. Prezes Stowarzyszenia podkreślał, że dla każdego funkcjonariusza, mimo upływu czasu, najważniejsze wartości pozostają niezmienne. Etos zawodu policjanta wiąże się z ciężką, odpowiedzialną, ale i zaszczytną służbą na rzecz drugiego człowieka i całego społeczeństwa. Podkreślał, że Ostaszków, Kalinin i Miednoje to miejsca nierozerwalnie łączące się z etosem służby funkcjonariuszy Policji. W tych miejscowościach zginęło blisko 8 tysięcy policjantów, gdzie w dołach śmierci grzebano zamordowanych funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP. Każdy z  nich zmarł na skutek strzału w tył głowy. Uczniowie którzy wykazali się zaangażowaniem i uwagą tej żywej lekcji historii otrzymali książki autorstwa prelegenta. Na zakończenie warsztatów, prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” przekazał dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Uniejowie – Piotrowi Kozłowskiemu Certyfikat Ambasadora OKM 1940, stanowiący o propagowaniu etosu Policji Państwowej.
Podczas wykładu uczestniczył także dzielnicowy gminy Uniejów, który przekazał uczestnikom  informacje o aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń  Bezpieczeństwa oraz programie Dzielnicowy Bliżej Nas.

sierż.sztab. Sylwia Kaźmierczak

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ