MIT: Najczęściej do wypadków dochodzi wczesnym rankiem i wieczorem?

0
27
views

Przykładem mitu, który funkcjonuje w społeczeństwie jest przeświadczenie, że do wypadków drogowych dochodzi najczęściej wczesnym rankiem i wieczorem. W oparciu o dane statystyczne z ubiegłorocznych wakacji obalimy ten mit.

Przekonanie społeczne o tym, że o wypadek najłatwiej po zmierzchu, kiedy jest gorsza widoczność bądź wczesnym rankiem, bo kierowca jest niewyspany nie znajduje potwierdzenia w statystyce. Okazuje się, że najwięcej wypadków drogowych, do których doszło podczas wakacji 2018 roku miało miejsce w godzinach 15 – 16. Natomiast najwięcej ofiar śmiertelnych na drogach w trakcie ubiegłych wakacji pochłonęły zdarzenia, które wystąpiły w godzinach 16:00 – 17:00.

Należy zaznaczyć, że nieprawdziwe przeświadczenie o godzinach występowania wypadków zazwyczaj idzie w parze z obalonymi już mitami, że do największej liczby wypadków dochodzi najczęściej podczas złych warunków drogowych i na krętych drogach.

(Biuro Ruchu Drogowego KGP)

http://policja.pl/pol/aktualnosci/176749,FAKT-Kierujacy-pojazdami-zachowuja-sie-niebezpiecznie-przed-przejsciami-dla-pies.html

http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/175227,MIT-Dobra-pogoda-sprzyja-bezpieczenstwu-na-drodze.html

http://policja.pl/pol/aktualnosci/175508,FAKT-Nadmierna-predkosc-to-glowna-przyczyna-tragedii-na-drodze.html

http://policja.pl/pol/aktualnosci/175790,MIT-Najbezpieczniej-jest-na-prostej-drodze.html?sid=13abd0927f5dd63102f889ab425952e7

http://policja.pl/pol/aktualnosci/176114,Fakt-Wyprzedzanie-to-najniebezpieczniejszy-manewr-w-ruchu-drogowym.html

http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/176449,Fakt-W-weekendy-dochodzi-do-najwiekszej-liczby-wypadkow.html

 

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Policjanci ruchu drogowego w całym kraju już jutro, 31 lipca 2019 roku, będą prowadzić ogólnopolskie działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Celem tej akcji jest zmniejszenie liczby wypadków drogowych, w których uczestniczą piesi oraz rowerzyści i motorowerzyści.

Piesi to grupa tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami. Na uwagę zasługuje fakt, iż znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego ma miejsce na przejściach dla nich przeznaczonych, a przecież w swej istocie przejścia dla pieszych powinny gwarantować im bezpieczne przekroczenie jezdni.

Dlatego też w ramach realizowanych działań, funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych.

Należy podkreślić, że w I półroczu 2019 roku  w województwie łódzkim w wypadkach drogowych z udziałem „niechronionych uczestników ruchu drogowego” 44 z nich zginęło, a 567 niechronionych zostało rannych. Tym bardziej apelujemy do kierujących o zachowanie szczególnej ostrożności za każdym razem, gdy zbliżają się do przejścia dla pieszych.

Kierujący samochodami powinni zwiększyć swoją uwagę również przy przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach, gdzie wręcz należy wypatrywać (spodziewać się) jednośladów i traktować ich po partnersku.

Natomiast kierujący jednośladami powinni pamiętać, że mniejsze gabaryty ich pojazdów utrudniają innym ich spostrzeżenie. Każdy rowerzysta powinien mieć świadomość możliwości bycia niezauważonym na drodze przez innego uczestnika ruchu drogowego. Tym samym sposób poruszania się po drodze powinien być dostosowany do warunków ruchu, zmniejszając ryzyko wypadku.

Partnerstwo na drodze, stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi do zwiększenia także naszego bezpieczeństwa.

Żródło: KWP w Łodzi

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ