KWARANTANNA Z AUTOMATU. OD DZIS WCHODZI W ŻYCIE WAŻNA ZMIANA

0
102
views

Obywatelu, kwarantanny pilnuj sobie sam. Nie musisz czekać na telefon

We wtorek wchodzą w życie dwa rządowe rozporządzenia. Pierwsze stwierdza, że współdomownicy osoby z Covid-19 automatycznie trafiają na kwarantannę i nie wolno im wychodzić z domu. Drugie uzależnia wypłatę zasiłku opiekuńczego od poddania się kwarantannie.

Zgodnie z opublikowanym w poniedziałek wieczorem rozporządzeniem „osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkująca” automatycznie, bez decyzji sanepidu, trafia na kwarantannę.

Trwa ona tydzień dłużej niż kwarantanna tej pierwszej osoby. „Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się” – dodano w rozporządzeniu.

Krótsza kwarantanna. Znamy szczegóły planu rządu

Przepis był anonsowany już w zeszłym tygodniu. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że współdomownicy osoby, która ma dodatni wynik testu, nie będą musiały już czekać na telefon z sanepidu i kwarantannę rozpoczynać dopiero po tym telefonie.

– Zostaniecie automatycznie wpisani do tej kwarantanny. Oczywiście, zadzwoni do was również pracownik sanepidu, żeby załatwić formalności: wpisanie do systemu, które jest potem podstawą wypłaty świadczenia. Ale nie będzie żadnej decyzji sanepidu. Automatycznie rozpocznie się kwarantanna – mówił Niedzielski.

Drugie rozporządzenie reguluje kwestie wypłaty zasiłku opiekuńczego. Otóż obecnie podstawą do wypłaty zasiłku opiekuńczego jest złożone przez ubezpieczonego oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny, poddanych obowiązkowej kwarantannie lub izolacji.

Chodzi o zasiłek opiekuńczy przysługujący ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad osobami chorymi. Mowa o dzieciach do lat 14 oraz dzieciach i młodzieży niepełnosprawnej do lat 18.

Jak napisano w rozporządzaniu, oświadczenie powinno zawierać odpowiednie dane oraz podpis ubezpieczonego.

„Pracodawca albo podmiot obowiązany (…), może wystąpić do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu” – czytamy w rozporządzeniu. Przepis ws. wypłaty zasiłku opiekuńczego wchodzi w życie z mocą wsteczną – od 24 października 2020 r.

źródło: money.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ