KONIEC Z MASECZKAMI, ALE NIE WSZĘDZIE. ZOBACZ, CO SIĘ ZMIENI OD SOBOTY

0
25
views

Odmrażanie gospodarki. Koniec z maseczkami, ale nie wszędzie. Zobacz, co się zmienia od soboty

Od 30 maja poluzowane zostaną obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Zmiany obejmą m.in. handel, gastronomię i kościoły.

27 maja rząd ogłosił kolejny etap odmrażania gospodarki. W sobotę wchodzą w życie nowe zasady, które poluzują obowiązujące obostrzenia.

Zmiany w galeriach handlowych

Przestanie obowiązywać limit osób, które mogą przebywać w sklepach, na targach czy w placówkach pocztowych (także tych w galeriach handlowych).

Ograniczenie dostępu do sklepów to jedno z pierwszych obostrzeń, które rząd wprowadził po wybuchu epidemii. Początkowo do sklepu mogły wejść maksymalnie po 3 osoby na jedną kasę.

W kolejnych etapach odmrażania gospodarki limit został zmieniony. Od połowy kwietnia w sklepie mogła przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni. Od 30 maja ten wymóg znika.

Ważne! Trzeba jednak pamiętać o tym, że w sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie obowiązkowa jest także dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Gastronomia i kościoły

Limit osób został zniesiony także dla barów oraz restauracji. Warunkiem jest jednak zachowanie dystansu społecznego. To oznacza, że stoliki muszą być od siebie oddalone o dwa metry.

Ważne! Klienci, zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

W najbliższą niedzielę nie będzie już również limitów w kościołach. Wierni będą mogli uczestniczyć w nabożeństwach bez ograniczeń.

Ważne! W kościołach i świątyniach nadal trzeba zasłaniać usta i nos.

Koniec z maseczkami na świeżym powietrzu

W sobotę zniesiony zostanie też obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Maseczki będzie można zdjąć, pod warunkiem zachowania 2 m odległości od innych osób.

Twarz będzie można odsłonić tylko na „wolnym powietrzu”, np. w parkach, czy na ulicy. Maseczki nadal trzeba będzie nosić w takich miejscach jak:

– autobusy i tramwaje,
– sklepy,
– kina i teatry,
– salony masażu i tatuażu,
– kościoły,
– urzędy.

Imprezy, koncerty, śluby

Od soboty wraca też możliwość organizowania imprez plenerowych i koncertów. Dopuszczone będą wydarzenia, w których udział wziąć będzie mogło maksymalnie 150 osób. Warunek – każdy ma mieć maseczkę i stać przynajmniej 2 metry od innych osób.

Ważne! Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia lub koncerty plenerowe nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Wraca też możliwość organizacji ślubów i wesel, choć jeszcze nie od tej soboty, a dopiero od 6 czerwca. Co ważne, weselnicy nie będą musieli nosić maseczek.

Hotele, siłownie, kluby fitness i baseny

Na tym nie koniec odmrażania gospodarki. W kolejnym tygodniu, 6 czerwca, wrócą do działania m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. Wtedy też będą mogły już w pełni otworzyć się hotele, oferujące szereg usług spa.

W piątek premier poinformował także o luzowaniu obostrzeń dotyczących meczów piłkarskich. Od 15 czerwca na trybunach będzie mogło zasiąść tyle ludzi, ile wynosi 25 proc. całej pojemności stadionu.

źródło: money.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ