KONIEC WĄTPLIWOŚCI. OD DZIŚ NOWE PRZEPISY O KONTROLI DROGOWEJ.

0
36
views

Zasady dla kierujących podczas kontroli drogowej. O jednej rzeczy nie zapomnij

Dnia 9 lutego weszły w życie zmiany wprowadzone w rozporządzeniu dotyczącym zasad kontroli ruchu drogowego. Doprecyzowano przepisy odnośnie zachowania kierującego w czasie kontroli.

Podczas kontroli drogowej już od ponad dwóch lat obowiązują nie wszystkim jeszcze znane zasady zachowania się kierującego. Nie każdy wie, że kiedy policjant wyda polecenie do zatrzymania, należy nie tylko się zatrzymać we wskazanym miejscu, ale także trzymać ręce na kierownicy. Ma to zabezpieczyć policjantów przed ewentualną próbą użycia względem nich broni lub niebezpiecznych narzędzi.

Dopiero na polecenie funkcjonariusza kierujący może wyłączyć silnik, włączyć światła awaryjne i umożliwić kontrolę pojazdu. Tylko za jego zgodą kierowca lub pasażer mogą opuścić pojazd.

W nowym rozporządzeniu, zmieniającym poprzednie, pojawił się zapis precyzujący zachowanie kierującego. Chodzi o to, że do tej pory było to dość niejednoznacznie: „Kierujący pojazdem lub pasażer pojazdu mogą wysiadać z kontrolowanego pojazdu za zezwoleniem kontrolującego”.

Sugerowało to, że takie zachowanie dotyczy wyłącznie kierujących samochodem, ponieważ nie da się wysiąść z motocykla czy motoroweru. Nowe przepisy wprowadzają do poprzednich zapis o motorowerze, a dodatkowo pojawia się określenie „zsiadania” z kontrolowanego pojazdu, co już jednoznacznie precyzuje, że powyższe obowiązku dotyczą także kierujących jednośladami.

źródło: moto.wp.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ