INFORMACJE POLICYJNE

0
32
views

POLICJANCI PODSUMOWALI WAKACJE NA TERENIE WOJ. ŁÓDZKIEGO

Skończyły się już wakacje dla dzieci i młodzieży. Okres wolny od nauki szkolnej, a dla dorosłych okres urlopów i wyjazdów na odpoczynek poza miejsce zamieszkania. Dla policjantów był to czas wzmożonych działań. Funkcjonariusze dbali o bezpieczeństwo kontrolując prędkość, stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia dzieci i stan trzeźwości kierujących. Reagowali na przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, zwracając szczególną uwagę na osoby stwarzające swoją jazdą zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Wakacje 2020 były na drogach o wiele bezpieczniejsze niż w ubiegłym roku.

Podczas tegorocznych wakacji w województwie łódzkim funkcjonariusze odnotowali 527 wypadków drogowych, w których zginęły 43 osoby a 614 zostało rannych. W analogicznym okresie ubiegłego roku odnotowano o 168 wypadków więcej niż w tym roku, zginęły w nich 44 osoby a 832 zostało rannych. Na drogach województwa łódzkiego spadła liczba wypadków o 25%, to jest aż o  ¼  wypadków drogowych mniej niż w 2019 roku. W trosce o bezpieczeństwo podróżujących, policjanci przeprowadzili 769 kontroli autobusów, sprawdzając ich stan techniczny. Stwierdzono 26 usterek pojazdów, a w 18 przypadkach udaremniono dalszą jazdę niesprawnymi autobusami, jak również zatrzymano 23 dowodów rejestracyjnych. Od 26 czerwca 2020 roku do końca sierpnia policjanci  wyeliminowali z ruchu 1141 nietrzeźwych kierujących. Z powodu nadmiernej prędkości 680 kierowców straciło prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości powyżej 50 km/h.

W okresie wakacji 2020, które rozpoczeły się 26 czerwca na terenie województwa łodzkiego doszło do 9 utonięć. Dla porównania w wakacje 2019, które były dłuższe utonęło 5 osób. Najwięcej utonięć, bo aż 4, odnotowano na Zalewie Sulejowskim w powiatach tomaszowskim (3) i piotrkowskim (1). Kolejne 3 osoby utonęły w zbiorniku Miedzna Murowana w powiecie opoczyńskim. Głównymi przyczynami utonieć nadal pozostają kąpiel w miejscach nie strzeżonych oraz kąpiel pod wpływem alkoholu.

W ramach dzialań „Bezpieczne Wakacje 2020” policjanci kontrolowali miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży, m.in. obozy harcerskie. Funkcjonariusze odwiedzili 26 takich obozów, rozmawiając zarówno z uczestnikami jak i kadrą wychowawców. Podczas tych spotkań omawiano zasady szeroko pojętego bezpieczeństwa.

 

 • oznakowany radiowóz na drodze
 • znak zakaz kapięli
 • patrol policji nad zbiornikiem wodnym
 • patrol konny nad zalewem
 • policyjna motorówka na wodach Zalewu Sulejowskiego
 • policjanci i woprowcy ćwiczą udzielanie pierwszej pomocy

 

WITAJ SZKOŁO!

Początek roku szkolnego to doskonała okazja, by porozmawiać o bezpieczeństwie. Od września przed szkołami ruch nadzorować będą policjanci, przypominając o podstawowych zasadach ruchu drogowego, jednak zajęcia z funkcjonariuszami w szkole mogą okazać się trudne do zrealizowania. Bądźmy czujni, pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie i stosujmy się do obowiązujących przepisów prawa.

BĄDŹ OSTROŻNY – UWAŻAJ NA DRODZE! NIE UFAJ OBCYM!

SZANUJ OSOBY STARSZE ORAZ SWOJE KOLEŻANKI I KOLEGÓW

KOMPUTER TO NAUKA, ZABAWA, ALE I PUŁAPKI – UWAŻAJ!

PAMIĘTAJ O AKTYWNYM SPĘDZANIU CZASU WOLNEGO 🙂

ODPOWIEDZIALNOŚĆ NIELETNICH

 

10 ZŁOTYCH ZASAD – BEZPIECZNY POWRÓT DO SZKOŁY

PLIKI DO POBRANIA

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY 2020

Po ponad dwumiesięcznej przerwie od zajęć, dzieci i młodzież rozpoczynają nowy rok szkolny. Uczniowie, chociaż wypoczęci, czasem są rozkojarzeni i nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa, o których bezwzględnie należy pamiętać. Początek roku szkolnego, to wzmożone natężenie ruchu pieszych i pojazdów w rejonach szkół, powodujące wzrost zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza dzieci. Już od jutra policjanci obejmą szczególnym nadzorem drogi w rejonach placówek oświatowych. Apelujemy o ostrożność.

Jak co roku funkcjonariusze w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” przypominają o podstawach prawidłowego poruszania się po drogach, szczególnie w rejonach szkół i przedszkoli. Apelują też do rodziców i opiekunów, by dołożyli starań, aby ten kolejny etap w życiu młodych osób był jak najbezpieczniejszy. Aby zwiększyć bezpieczeństwo w rejonie szkół i przedszkoli, policjanci sprawdzają oznakowania  w tych miejscach. Zwracają też szczególną uwagę na kierujących oraz pieszych, stwarzających zagrożenie w ruchu drogowym. Kontrolują transport przewożący młodzież do szkół.  Nadzorują zachowanie uczestników ruchu drogowego w rejonach szkół i placówek oświatowych, wykorzystując w rejonie przejść dla pieszych i w pobliżu szkół oraz placówek oświatowych urządzenie do pomiaru prędkości. Uczestniczą we wzmożonych spotkaniach edukacyjno-profilaktycznych poświęconych zagadnieniom bezpiecznych zachowań na drodze, w szkołach z dziećmi, nauczycielami, rodzicami lub opiekunami, urozmaicając spotkania z wychowania komunikacyjnego .

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo dzieci to nie tylko ich zachowania w rejonie placówek oświatowych, to również nasze nawyki jako uczestników ruchu drogowego. Już od jutra powinniśmy z dużą rozwaga przemieszczać się w rejonach szkół i przedszkoli. Nie wychodźmy z domu na ostatnią chwilę aby dowieźć naszych podopiecznych. Wyjedźmy odpowiednio wcześniej, tym samym unikniemy nerwowej atmosfery na drodze a także w rejonach szkół nie będą tworzyć się zatory. Pośpiech i brak koncentracji jest najgorszym doradcą w okresie powrotu młodzieży do szkół. Apelujemy o rozsądek, rozwagę i bezpieczne zachowania!

 

POLECAMY

 

https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/193113,Bezpieczna-droga-do-szkoly.html

 • policjanci na drodze obok radiowozu

DESZCZOWY WTOREK I NIESTETY TRZY OFIARY ŚMIERTELNE NA DROGACH – NOGA Z GAZU !

Choć aura typowo jesienna niestety część uczestników ruchu drogowego ignoruje konieczność zachowania większej ostrożności na drodze. Zmiana pogody wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu. Intensywne opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia też nie sprzyjają kierującym. NOGA Z GAZU ! Pieszych zachęcamy do noszenia odblasków.

Jesienią dodatkowym utrudnieniem są często leżące na jezdni liście – w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć.

Zalecamy także, by sprawdzić stan ogumienia w użytkowanym pojeździe (głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach) i oświetlenie pojazdu. – Już teraz, we wrześniu na ulicach widać dużą ilość aut z usterkami oświetlenia.

Warto pamiętać, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza powinniśmy włączyć światła mijania, a jeśli widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 m, należy włączyć tylne światła przeciwmgłowe –zwróćmy uwagę czy nie poruszamy się na światłach do jazdy dziennej przy zmniejszonej przejrzystości powietrza- takie środki bezpieczeństwa mogą uratować życie nie tylko nam, ale także innym użytkownikom dróg.

Apelujemy, by w ten okres kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze – należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ! Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej (art. 30 i 51 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”).

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno – zimowym są piesi i kierujący jednośladami. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy również pamiętać, że piesi niezależnie od wieku poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Co prawda przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych  na pieszych, rowerzystów i motocyklistów i motorowerzystów na terenie zabudowanym lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Dodatkowym utrudnieniem w tym przejściowym okresie  (nie tylko dla kierowców) jest często gorsze samopoczucie. Zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację o czym warto również pamiętać wsiadając za kierownicę pojazdu i poruszając się po drogach.

 

POLICYJNA MAPA WYPADKÓW DROGOWYCH ZE SKUTKIEM ŚMIERTELNYM – WAKACJE 2020

Mapa Wypadków Drogowych publikowana w wakacje 2019 roku spotkała się z pozytywnym odbiorem społecznym. Dlatego też zdecydowano się na jej kontynuację w roku bieżącym.

 

Dane dotyczące wypadków w okresie wakacyjnym

 • Wszystkie wypadki [437]
 • Ostatnia doba [14]
 • Od początku wakacji [351]
 • Wypadki drogowe, w których osoba zmarła w okresie do 30 dni [72]

Każdego dnia, przez okres wakacji, prezentowana będzie mapa z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Bieżąca aktualizacja, w tym wizualizacja danych, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonienie do refleksji użytkowników dróg oraz zachęcenie mediów do dyskusji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W tym roku, nową funkcjonalnością mapy jest możliwość uzyskania dodatkowych informacji o zdarzeniu tj. rodzaju zdarzenia oraz liczbie zabitych z podziałem na użytkowników dróg.

Należy mieć na uwadze, że za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, w tym nadmierna prędkość, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze.

Mapa Wypadków Drogowych ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2020 będzie codziennie wyświetlana, przez okres wakacji, na ekranach firmy Screen Network, znajdujących się na terenie kraju, w oparciu o aktualne dane przekazywane bezpośrednio z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Poniżej zwracamy uwagę na proste, lecz niezwykle ważne zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 • Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych
 • Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach
 • Dostosuj  prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności
 • Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami
 • Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach
 • Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu
 • Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem
 • Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży

BRD KGP

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ