Dożynkowe dekoracje

0
153
views

Dożynki Województwa Łódzkiego w Uniejowie już za tydzień. Zapraszają na nie tylko organizatorzy, ale również rolnicy z Gminy Uniejów. W tym celu postawili dożynkowe witacze.

 

Mieszkańcy naszej gminy w realizacji swoich pomysłów okazali się niezwykle kreatywni.  Wykonane przez nich dożynkowe konstrukcje budzą uśmiech na twarzy i podziw. Niejednokrotnie byliśmy świadkami, jak przejeżdżający kierowcy zatrzymywali się, aby uwiecznić na zdjęciu słomiane konstrukcje.

W miejscowości Człopy od strony Turku na dożynki zaprasza kierowców gospodyni ze swoim rogatym inwentarzem. Przesympatycznie wyglądający  belkowy byczek uśmiecha się do wszystkich, którzy wjeżdżają do Uniejowa od strony Turku. Autorami tej dekoracji są połączone siły mieszkańców sołectw: Człopy i Wieścicie.

Przy zjeździe na kompleks boisk termalnych stanął misiek pilnujący beczułki z miodem w otoczeniu dwóch uli. Towarzyszą mu dwaj farmerzy na koniach. Ta kompozycja, to dzieło sołectw: Spycimierz, Spycimierz-Kolonia i Zieleń.

Wiceburmistrz Uniejowa przy współpracy z Powiatowym Środowiskowym Domem Samopomocy w Czepowie stworzyli nieszablonową dekorację.  Ich dziełem jest witacz, który w jednym miejscu połączył ze sobą lisa i zająca. Piękne postacie można spotkać jadąc ulicą Sienkiewicza od strony Łodzi.

Kierowców wjeżdżających od strony Łęczycy witają Marian wraz z małżonką Heleną. Obok nich zaparkowana chluba motoryzacyjna ich gospodarstwa – traktor uznanej marki.  Praca wykonana została przy współpracy trzech sołectw : Woli Przedmiejskiej,  Czekaja i Felicjanowa.

Ostatni z witaczy, to zagroda młynarska wykonana przez sołectwa: Lekaszyn, Wilamów, Brzozówka, Czepów, Lekaszyn i Rożniatów. W słomianym gospodarstwie zobaczyć można parę gospodarzy, młyn, oraz piękny traktor. Dekorację uzupełniają tradycyjne snopy oraz wóz.  Dekoracja zaprasza na dożynki osoby wjeżdżające na teren naszej gminy od strony autostrady A2. Znajduje się przy drodze prowadzącej do Rożniatowa.

Przedstawione dekoracje  to nie jedyne elementy zdobnicze, które towarzyszyć będą Dożynkom Województwa Łódzkiego.  Niedzielne uroczystości ozdobi jeszcze jedna konstrukcja wykonana wspólnie przez sołectwa: Ostrowsko, Kuczki, Orzeszków i Góry. Na scenie oraz siatce piłkarskiej dekoracje wykona p. Bogna Stępień z Zagrody Plastycznej w Dalikowie. Natomiast plac przy zamku na którym odbywać się będzie dożynkowa msza św. ozdobią mieszkańcy Brzezin, Wielenina i Wielenina – Kolonii.

 

Dożynki Wojewódzkie – bądźmy odpowiedzialni

Już w najbliższą niedziele, 20 września, w Uniejowie odbędą się Dożynki Wojewódzkie. Tegoroczne święto plonów będzie wyjątkowe, również z uwagi na sytuację pandemiczną.Wszystkim gościom, którzy wybierają się na Dożynki do Uniejowa, przypominamy o wyjątkowej formule tej imprezy i zwracamy uwagę na konieczność zastosowania się do obowiązujących zasad sanitarnych i respektowania środków bezpieczeństwa.

Od strony organizacyjnej, wydarzenie organizowane jest z zachowaniem aktualnych wytycznych zgodnych z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2020 r. dotyczących imprez plenerowych. Na terenie przeznaczonym pod imprezę będą dostępne dezynfektory dla higieny rąk. Uczestnicy zobowiązani są do zachowania dystansu. Muszą także pamiętać o zasłanianiu ust i nosa.
Pamiętajmy wreszcie, że każdy z nas musi pamiętać o bezpieczeństwie i zachować się odpowiedzialnie wobec siebie i innych!!!

A.Ow.

 

Dożynki wojewódzkie już wkrótce. Jakie atrakcje przygotowano?

Piękna pogoda towarzyszy ostatnim dniom lata… Na polach i w gospodarstwach tegoroczne żniwa też już chylą się ku końcowi – czas zatem podziękować za szczęśliwie zebrane plony.

W imieniu Pana Marszałka Grzegorza Schreibera mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na Dożynki Województwa Łódzkiego 2020, które odbędą się w najbliższą niedzielę w Uniejowie! Będąc gospodarzem tegorocznego Święta Plonów, wraz z organizatorami – Diecezją Włocławską i Urzędem Marszałkowskim w Łodzi oraz Partnerami, przygotowaliśmy szereg atrakcji, wśród których każdy z Mieszkańców naszego regionu z pewnością znajdzie coś dla siebie! Zapraszamy: rodziny z dziećmi, młodzież, dorosłych oraz seniorów do Uniejowa! Naprawdę warto!

Zgodnie z tradycją, dożynki rozpocznie dziękczynna msza święta. Nabożeństwo o godzinie 12:00 poprowadzi  się mszą św. o godzinie 12.00 przy Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Po nabożeństwie korowód przejdzie na tereny przy Termach, gdzie o 14.00 rozpocznie się część oficjalna. W programie część obrzędowa, okolicznościowe przemówienia i część artystyczna z udziałem gwiazd estrady polskiej muzyki, wystąpią m.in. zespół Pectus i Maryla Rodowicz.

To jednak nie koniec dożynkowych atrakcji. W programie szereg wydarzeń towarzyszących. W godzinach 13.00-18.00 będzie można odwiedzić strefę kulinarną, na których stoiska Kół Gospodyń Wiejskich ze wszystkich powiatów Województwa Łódzkiego będą wystawiać i prezentować swoje specjały. Zaplanowano m.in. stoisko z „chłopskim garem” oraz konkursy kulinarne na najlepsze ciasto i potrawę lokalną.

  

Zaplanowano także Strefę Przedsiębiorczych Firm z WŁ oraz punkt informacyjno – konsultacyjny dotyczący pozyskiwania środków i funduszy unijnych (Łódzkie na Plus).

Z myślą o najmłodszych uczestnikach przygotowano strefę zabaw i animacji. Karuzele i warsztaty i konkursy umilą czas i będą stanowić ciekawą atrakcję dla całych rodzin.

 

Wreszcie na gości będą czekać stoiska ARiMR, KOWR, wystawy maszyn rolniczych, stoiska z rękodzielnictwem, sztuką ludową i produktami tradycyjnymi oraz mini zoo.

Zapraszamy! Do zobaczenia na Wojewó

(MB/AOw)

 

źródło: Gmina Uniejów

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ