DO AUTA WSIĄDZIE MNIEJ OSÓB. NAGŁA ZMIANA PRZEPISÓW

0
102
views

Zmiany w przepisach o poruszaniu się pojazdami. Ustalono nowy limit pasażerów

Opublikowane przez rząd rozporządzenie w sprawie ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa zmienia zasady dotyczące przewozu osób. Od 3 listopada wprowadzono nowe ograniczenie dotyczące liczby pasażerów w nowej kategorii pojazdów. Dotyczy ono nie tylko zawodowców realizujących usługi transportowe.

Rząd ponownie zaskoczył nas nagłą zmianą przepisów. Nocą z 2 na 3 listopada w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia o ograniczeniach związanych z pandemią koronawirusa. Ujęto w nim zmiany dotyczące transportu pojazdami kategorii, która dotąd nie była ujęta w przepisach o SARS-CoV-2. Nowe przepisy będą dotyczyły pojazdów konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób. W myśl nowych przepisów w takich samochodach może jednocześnie jechać nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących. W liczbę tę wlicza się również kierowcę.

Od nowego przepisu są dwa odstępstwa. Regulacji nie stosuje się w przypadku, gdy takim pojazdem podróżują osoby wspólnie gospodarujące lub zamieszkujące. Ograniczenie nie dotyczy również pojazdów transportu specjalnego przeznaczonego do przewozu osób niepełnosprawnych.

Nowe przepisy nie odnoszą się wyłącznie do środków transportu publicznego, jak jest to w przypadku pojazdów przystosowanych do przewozu więcej niż 9 osób (z kierowcą). Dotyczą więc wszystkich. Regulacja może być wyzwaniem dla właścicieli firm, w których pracowników przewozi się transportem zorganizowanym właśnie za pomocą takich pojazdów. Jeśli pracownicy nie mieszkają lub nie gospodarują wspólnie, do takiego pojazdu wsiądzie nie więcej osób, niż do zwykłego auta osobowego. W przypadku tego ostatniego nie ma bowiem prawnych ograniczeń dotyczących liczby pasażerów.

A co z zakrywaniem ust i nosa? W mocy pozostają przepisy znowelizowane 23 października. Oznacza to, że usta i nos należy bezwzględnie zasłaniać w środkach komunikacji publicznej. W pozostałych nie ma takiego obowiązku, jeśli przebywa w nim lub porusza się „co najmniej jedna osoba”.

źródło: wp.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ