CZERWONA STREFA NA TERENIE CAŁEJ POLSKI. SPRAWDŹ, CZEGO NIE WOLNO

0
72
views

Nowe obostrzenia wchodzą w życie. Czerwona strefa w całej Polsce

Nowe obostrzenia stają się faktem. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 24 października czerwona strefa będzie obowiązywała na terenie całego kraju. Oznacza to, że w wielu miejscach kraju pojawią się zupełnie nowe obostrzenia.

Co oznacza ogłoszenie premiera Mateusza Morawieckiego? Poniżej przypominamy jakie obostrzenia obowiązują w czerwonej strefie.

Nowe obostrzenia? Zobacz co oznacza czerwona sterfa w całej Polsce

Oto lista obostrzeń obowiązujących w całej Polsce od 24.10, po ogłoszeniu przez premiera uczynienia z całego kraju strefy czerwonej:

  • Maseczki. W całej Polsce, w tym oczywiście w strefie czerwonej, obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Maseczki są obowiązkowe na ulicy, chodniku, na parkinach itd.
  • W strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizowania targów i kongresów.
  • Wprowadzono również ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę.
  • Wśród nowych obostrzeń w strefie czerwonej znalazło się objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych.
  • Program „ochrona seniorów” – seniorzy powyżej 70. roku życia proszeni są o pozostawanie w domach (wyjątkami od tej zasady będą: wykonywanie czynności zawodowych, zaspokajanie niezbędnych potrzeb życia codziennego, sprawowanie lub uczestniczenie w uroczystościach religijnych)
  • Dzieci w godzinach 8.00 do 16.00 nie mogą same wychodzić z domu. W tych godzinach będą mogły się przemieszczać wyłącznie pod opieką dorosłych.
  • Wydarzenia sportowe mogą się odbywać tylko bez udziału publiczności.
  • Wydarzenia kulturalne mogą się odbywać w strefie czerwonej, na określonych warunkach. Pierwszym jest oczywiście zasłanianie ust i nosa. W przypadku wydarzeń odbywających się w pomieszczeniach, klubach muzycznych, salach widowiskowo-sportowych, w amfiteatrach oraz muszlach koncertowych, widzowie mogą siedzieć tylko na co czwartym miejscu, między nimi musi być zachowany odstęp 1,5 m, a zajęte może być nie więcej niż 25 proc. miejsc.
  • Puby, restauracje zostają zamknięte dla klientów na minimum dwa najbliższe tygodnie. W tym czasie mogą sprzedawać jedzenie wyłącznie na wynos.
  • Działalność basenów, aquaparków i siłowni w strefie czerwonej zostaje zawieszona.
  • Zakaz działalności wesołych miasteczek i parków rozrywki w strefie czerwonej.
  • W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób.
  • Wesela, przyjęcia komunijne i inne uroczystości rodzinne – zostają zakazane
  • Transport publiczny – jak podaje serwis rządowy, w strefie czerwonej w pojazdach może być zajętych maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc.
  • W związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń związanych z ustanowieniem czerwonej strefy na terenie całego kraju zamknięte zostaną również sanatoria.

 

Czerwona strefa w całej Polsce. Wchodzą nowe obostrzenia

Nowe obostrzenia stają się faktem. Czerwona strefa zostaje rozciągnięta na całą Polskę. Rząd wprowadza również zakaz spotykania się w grupie powyżej 5 osób. Premier zaapelował do osób po 70. roku życia o pozostanie w domach. Z myślą o nich zostanie uruchomiony Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów.

– Niestety sytuacja nadal jest niedobra i dynamiczna. Dziś nastąpił kolejny przyrost osób zakażonych (…). Również liczba zgonów jest wysoka i nasze działania muszą być bardzo zdecydowane – powiedział podczas konferencji premier.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że liczba zachorowań w Polsce jest bardzo podobna do tej, którą odnotowano w Europie. I przyznał, że wiele krajów znów decyduje się na lockdown. – Bardzo nas niepokoi tempo przyrostu, musimy go zahamować – uznał.

I zapowiedział, że nowe obostrzenia „będą miały skutek za 10-14 dni”. – W przypadku, gdyby nie zadziałały, będziemy dokonywali dalszego zamknięcia dziedzin życia – przyznał Morawiecki.

Strefa czerwona obejmie całą Polskę. Nowe obostrzenia dotkną m.in. gastronomię

– Cała Polska od jutra staje się strefą czerwoną – zapowiedział premier. Klasy od 4 do 8 szkół podstawowych będą funkcjonować wyłącznie w trybie zdalnymLokale gastronomiczne będą zamknięte dla klientów, możliwe będzie jedynie realizowanie posiłków na wynos i z dowozem. W godzinach od 8 do 16 młodzież może wychodzić z domu tylko pod opieką osoby dorosłej.

d44c7a7

Morawiecki zapowiedział również zakaz spotkań, zebrań większej liczby osób niż 5. Wyjątki to osoby mieszkające razem i cele zawodowe. – Wprowadzamy program „ochrona seniorów”. Prosimy seniorów powyżej 70 r. życia o nieprzemieszczanie się, tych, którzy nie świadczą pracy – zaapelował Morawiecki.

– Jeżeli obecna tendencja by się utrzymała, w przyszłym tygodniu możemy mieć 20-25 tysięcy dziennych zachorowań – przyznał minister zdrowia Adam Niedzielski. W jego ocenie już spełniają się „czarne scenariusze”. Szef resortu zapewnił jednak, że obecnie służba zdrowia „zachowuje wydolność”.

– Serdecznie pozdrawiam ruchy antyszczepionkowe. Jeśli chcą zobaczyć państwo świat bez szczepionek, to proszę obserwować. Zdążymy lub nie, pozostają nam farmakologiczne interwencje – powiedział doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Jak zaznaczył, obecnie mamy do czynienia z odmianą wirusa, która łatwiej zakaża. – W związku z tym jest ten wzrost zakażeń bardzo szybki, ale też na pocieszenie: nie jest aż tak zjadliwy jak w pierwszej fali, tzn. charakteryzuje się mniejszą śmiertelnością – wyjaśnił prof. Horban.

Strefa czerwona i nowe obostrzenia. Niepokojące tempo wzrostu zakażeń

W środę premier poinformował, że jego rekomendacją jest, by od przyszłego tygodnia nauczanie w wyższych klasach szkół podstawowych odbywało się zdalnie lub w sposób hybrydowym. Ponadto z uwagi na dużą liczbę powiatów czerwonych miał sugerować rozciągnięcie strefy czerwonej na całą Polskę.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu 13 632 zakażeń koronawirusem. Zmarły 153 osoby.

 

Kościoły i cmentarze 1 listopada. Co z nowymi obostrzeniami na Wszystkich Świętych?

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej ogłosił nowe obostrzenia w walce z koronawirusem. Na razie nie zostaną podane szczegóły dotyczące funkcjonowania kościołów i cmentarzy na Wszystkich Świętych.

Na konferencji premiera Mateusza Morawieckiego zostały ogłoszone nowe obostrzenia. Wszystko przez gwałtowny wzrost nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Seniorzy powyżej 70 roku proszeni są o ograniczenie przemieszczania się. Zasady nie dotyczą sprawowania lub uczestnictwa w sprawowaniu kultu religijnego. Nie zostały podane nowe obostrzenia dotyczące kościołów lub cmentarzy na 1 listopada.

– Decyzję zostawiamy na przyszły tydzień. Wtedy będziemy widzieli, jak wygląda krzywa przyrostu zakażeń i wówczas zostaną podjęte decyzje. Powtarzam apel o odwiedzenie grobów bliskich parę dni wcześniej lub później. Najważniejsze, aby nie było wielkiej kumulacji osób w jednym miejscu, również na obszarach, gdzie kupuje się znicze lub kwiaty. Zostańmy w domach – podsumował premier.

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia w kościołach

Wcześniej pandemia wymusiła pewne ograniczenia w kościołach. Podczas nabożeństw w żółtej strefie może przebywać tylko jedna osoba na cztery metry kwadratowe. W czerwonej strefie limit wynosi jedną osobę na siedem metrów kwadratowych. KEP zaapelował również do duchownych o udzielanie dyspens od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedzielę i święta.

Rząd prowadził już dyskusję z Episkopatem Polski na temat zamknięcia cmentarzy na Wszystkich Świętych. Mimo głosów nawołujących do zamknięcia nekropolii zawarto porozumienie, aby tego nie robić. Argumentowano, że dla wielu Polaków tradycja odwiedzania grobów jest niezwykle istotna. Księża mieli wystosowywać apele, aby na groby bliskich udać się przed 1 listopada lub po Wszystkich Świętych.

Wszystkich Świętych. Cmentarze na 1 listopada w dobie pandemii koronawirusa

Inny pomysł dotyczący odwiedzania cmentarzy miał rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jan Bondar proponował wprowadzić dodatkowe dni wolne od pracy w okolicach 1 listopada. Apelował także o rozłożenie wizyty na grobach bliskich na kilka dni. Celem również było uniknięcie tłumów na grobach Wszystkich Świętych. Takie rozwiązanie nie znalazło jednak uznania u przedstawicieli władzy.

 

Koronawirus. Rząd zapowiada obostrzenia dla seniorów

Kolejny dzień okazał się rekordowy pod względem zakażeń. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w piątek nowe obostrzenia – w tym także dla najstarszej grupy wiekowej. Od soboty seniorzy będą musieli się liczyć z pewnymi utrudnieniami.

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ujawnił, że rząd zamyka sanatoria. – Niestety musimy zamknąć sanatoria, oprócz sanatoriów, które teraz kończą swoje turnusy i są w trakcie. Osoby, które tam się wybierają, są w przeważającej części powyżej 60 roku i życia i są w grupie ryzyka. Naszą decyzję opieramy o dostępne dane – mówił na konferencji szef rządu. Tym samym potwierdziły się nieoficjalne informacje zdobyte przez Wirtualną Polskę.

Premier ujawnił także szerszy plan wobec seniorów. – Nasze działania tutaj muszą być zdecydowane. Seniorzy, bardzo proszę, zostańcie w domach – apelował Morawiecki. Rząd zapowiedział powołanie „Korpusu Wsparcia Seniorów”, który będzie pomagał najstarszym obywatelom w codziennych sprawach, takie jak zakupy. – To będą m.in. harcerze, żołnierze WOT, wojska operacyjne, a także wolontariusze. Pomoc będzie uruchomiona od razu – zapewniał szef rządu.

Koronawirus. Premier: uruchamiamy specjalną infolinię dla seniorów

Z najnowszych statystyk dotyczących epidemii wynika, że największy udział zgonów wśród zakażonych COVID-19 pacjentów są seniorzy powyżej 70 roku życia. – 70 proc. wszystkich zgonów to właśnie seniorzy, dlatego podjęliśmy tak poważne decyzje – tłumaczył premier.

Minister Marlena Maląg przekazała, że uruchomiono specjalną infolinię (22 505 11 11). – Konsultant zbierze konkretne dane, one zostaną skierowane do DPS i stamtąd zostanie dostarczona pomoc. Drodzy seniorzy: zostańcie w domu, nie zostawimy was bez wsparcia – mówiła polityk.

– Efekt obostrzeń nie działa od razu, widać je dopiero po 10 dniach lub dwóch tygodniach najwcześniej. Ale dzięki temu będziemy mogli zahamować tempo epidemii. Chcemy opanować te zjawisko, dlatego wprowadzamy szereg obostrzeń – mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

źródło: wp.pl

 

Nowe obostrzenia już pewne. Zapadła też decyzja ws. „godzin dla seniorów”

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski na piątkowej konferencji ogłosili cały pakiet nowych obostrzeń i zaleceń. Jednym z nich jest sugestia, by seniorzy w wieku ponad 70 lat nie wychodzili bez potrzeby z domu. Jak wynika z informacji money.pl, „godziny dla seniorów” pozostają jednak bez zmian. Wciąż od 10 do 12 to oni będą mieli wyłączność dla sklepów.

Ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia – to jeden z najnowszych pomysłów rządu na walkę z epidemią koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski na piątkowej konferencji zaapelowali, by seniorzy nie wychodzili z domu bez powodów. Więcej o podjętych decyzjach można przeczytać tutaj.

Rząd apeluje, by robili to wyłącznie, gdy mają uzasadnioną potrzebę (tak jak np. aktywność zawodowa lub wyjście do kościoła).

Efekt? Lawina pytań. Na konferencji ani premier, ani minister zdrowia nie doprecyzowali, co w takim razie dzieje się z „godzinami dla seniorów”, które funkcjonują od kilku tygodni w sklepach. Jak wynika z informacji money.pl, od 10 do 12 wciąż seniorzy będą mieli wyłączność na robienie zakupów. W tym zakresie nic się nie zmienia.

– Tak zwane „godziny dla seniorów” zostają – potwierdza w rozmowie z money.pl Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

O zmianę przepisu apelowała od dłuższego czasu branża handlowa. Powód był jeden – handlowcy przekonują, że w tych godzinach seniorzy i tak nie chodzą na zakupy, a sklepy świecą pustkami.

– To mniej czasu na sprzedaż dla innych klientów. W pozostałych godzinach następuje spiętrzenie odwiedzających. Trudne będzie też utrzymanie obrotów na dotychczasowym poziomie – tłumaczył money.pl dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.

– Prawda jest taka, że w tym czasie w sklepach są pojedyncze osoby starsze, kupujące zazwyczaj po kilka produktów. Większość i tak kupuje przez cały dzień – mówiła money.pl Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. Rozwiązanie polegające na umożliwieniu seniorom robienia zakupów bez obecności innych klientów już raz obowiązywało w czasie pierwszej fali pandemii.

źródło: money.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ