Bulwary nadwarciańskie: Zielony krąg odpoczynkowy

0
19
views

Wschodnie zbocza doliny Warty charakteryzują się tym, że są wysokie i miejscami dość strome. Dodają one atrakcyjności krajobrazowi, ale też umożliwiają tworzenie niezwykłych punktów widokowych.

Nie sposób więc nie wykorzystać walorów skarpy, jaka od dziesiątek lat kształtuje teren tuż przy uniejowskim moście. Właśnie w tym w miejscu, w ramach budowy bulwarów nadwarciańskich, zaplanowano wykonanie tarasu widokowego. Jako że dokładanie tutaj rozpoczynać się będzie trasa bulwarów na prawym brzegu Warty, taras widokowy – Zielony krąg odpoczynkowy, pełnić będzie rolę obiektu witającego spacerowiczów rozpoczynających wycieczkę po nadbrzeżu.

Jak sama nazwa sugeruje, obiekt otrzyma kształt kręgu, a jego średnica wyniesie 9 m. Wybudowany zostanie na wysokim nasypie, ok. 4 m nad terenem nadwodnych łąk. Prowadzić do niego będzie dojście od projektowanego ciągu pieszego wzdłuż brzegu Warty, o szerokości 2 m.

Punkt ten nieprzypadkowo nazwany został zielonym. Po jego środku powstanie bowiem zieleniec o średnicy 2,4 m, a dookoła w nawierzchnię wkomponowane zostaną cztery kolejne klomby z nasadzeniami roślinnymi i trawnikami.

Zielony krąg będzie idealnym miejscem do odpoczynku i nabrania dystansu do codziennych spraw i obowiązków. Stąd rozciągać się będzie piękny widok na dolinę Warty, a także na panoramę Uniejowa po zachodniej stronie miasta.

 

Bulwary nadwarciańskie: Szlaki rekreacyjno-poznawcze

Bulwary nadwarciańskie na prawym brzegu miasta to nie tylko spacer. Jest to również najlepszy przykład na to, że da się połączyć przyjemne z pożytecznym. Z tej części bulwarów każdy wyjdzie z pełną garścią wiadomości o naszym mieście, zarówno od strony historycznej, jak i przyrodniczej.

Szlak rekreacyjno-poznawczy „Ptaki środkowej Warty”

Uniejów jest miejscem wyjątkowym. W dolinie Warty gniazduje około 70 gatunków ptaków objętych ochroną. Wiele na ich temat dowiedzieć się będzie można na szlaku „Ptaki środkowej Warty”.

Tuż przed wejściem na ścieżkę, warto zapoznać się ze wskazówkami zamieszczonymi na dwóch tablicach informacyjnych. Pierwsza z nich zawierać będzie plan sytuacyjny, legendę, a także opis chronionych i rzadko występujących ptaków. Druga tablica przypominać będzie o zasadach właściwego zachowywania się na terenach objętych ochroną. Osoby spacerujące bulwarami napotkają na swojej drodze jeszcze sześć innych przystanków rekreacyjno-poznawczych. Wśród nich znajdą się: Opis doliny rzeki Warty, Rzeka jako ekosystem, Ekosystemy wodne, Funkcje ekosystemów, Znaczenie i ochrona ptaków oraz Obrazki z życia ptaków.

Szlak rekreacyjno-poznawczy „Uniejów na przestrzeni dziejów”

Uniejów, mimo że jest niewielkim miasteczkiem, ma bardzo bogatą i ciekawą historię. Aby zapoznanie się z nią umożliwić wszystkim użytkownikom bulwarów, na ich terenie powstanie szlak „Uniejów na przestrzeni dziejów”.

Szlak wyposażony zostanie w osiem tablic informacyjnych. Tutaj pierwsza z nich, podobnie jak na szlaku o ptakach, przedstawiać będzie plan sytuacyjny i legendę, a dodatkowo historię regionu i Uniejowa. Podczas dalszego spaceru pojawią się przystanki: Czasy najdawniejsze, Mieszkańcy tej ziemi w okresie neolitu i brązu, Kultura przeworska, Średniowieczne grodziska, Uniejów na prawach miejskich, Krzyżacy w Uniejowie, a także Uniejów i jego zamek.

Opisy kolejnych atrakcji, jakie pojawią się na wschodnim brzegu Warty, będą systematycznie zamieszczane na naszej stronie. Zapraszamy!

 

Wystawa prac pani Elżbiety Bartnik

W maju br. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Uniejowie ma zaszczyt prezentować na swoim fanpage’u niezwykłą wystawę prac pani Elżbiety Bartnik, która składała się z 15 obrazów. Dzieła uniejowianki  urzekają wszystkich swoim pięknem, przyciągają wzrok.

Tematyką prac były wyłącznie kwiaty, które prezentowane były w różnym klimacie i kolorystyce. Przedstawiona wystawa prezentowała wysoki poziom zaawansowania technicznego oraz niezwykłą precyzję i jakość wykonania.

Pani Elżbieta jest wieloletnią nauczycielką i artystką, która wykonuje obrazy metodą haftu krzyżykowego od niedawna. Jej dzieła powstają na specjalnej tkaninie do haftu kanwa. Narzędziami niezbędnymi do pracy jest specjalna igła wraz z nićmi. Najodpowiedniejszymi nićmi do haftów jest mulina, ponieważ łatwiej jest dobrać jej grubość do grubości tkaniny.

Z powodu trudnych pandemicznych warunków, nasza placówka nie mogła zaprosić czytelników do podziwiania wystawy we wnętrzu biblioteki. Obrazy pani Elżbiety mogą być podziwiane tylko online, bez żadnego ryzyka.

źródło: Gmina Uniejów

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ