BEZPIECZNE WAKACJE

0
5
views

Przed nami długo wyczekiwane wakacje. Zapewnienie bezpieczeństwa, w tym zwłaszcza na drogach podczas letniego wypoczynku jest priorytetem polskiej Policji, dlatego policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, rozwagę i życzliwość na drodze.

Wakacje to upragniony i wymarzony czas relaksu, zabawy, aktywności, poprzedzony zazwyczaj daleką podróżą. Na drogach oraz w kurortach wypoczynkowych spodziewać należy się większej liczby pojazdów, dlatego zapewnienie sprawnego i bezpiecznego dotarcia do celu będzie najważniejszym zadaniem służb działających na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Na bezpieczeństwo jazdy wpływ ma wiele czynników, takich jak: stan psychofizyczny kierowcy, przestrzeganie przepisów przez użytkowników drogi, zachowanie pasażerów czy stan techniczny pojazdu.

Przed wyjazdem warto sprawdzić m.in.:

 • stan techniczny pojazdu (stan ogumienia, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych),
 • obowiązkowe wyposażenie pojazdu m.in.: trójkąt ostrzegawczy, gaśnica.
  Warto mieć także apteczkę, kamizelkę odblaskową, zapasowe żarówki.

Należy pamiętać, że na bezpieczeństwo podczas jazdy wpływ ma również rozmieszczenie bagaży oraz zabezpieczenie ich przed przemieszczeniem.

Wysokie temperatury powietrza mogą powodować zmęczenie i rozdrażnienie, co negatywnie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu. Dlatego warto robić przerwy w czasie jazdy. Niezależnie od tego, gdzie zaparkujemy pojazd, nie pozostawiajmy w jego wnętrzu dzieci ani zwierząt, szczególnie w czasie upałów.

Pamiętajmy, aby w czasie podróży, jak również w trakcie letniego wypoczynku, przestrzegać zasad bezpieczeństwa, kierować się zdrowym rozsą-dkiem i postępować w taki sposób, aby nie narażać nikogo na utratę zdrowia czy nawet życia.

Przypominamy, że policjanci będą zwracać uwagę na respektowanie przepisów ruchu drogowego, w tym przestrzeganie dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości kierujących, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach oraz sprawdzać będą stan techniczny – również  pojazdów realizujących przewóz osób autobusami.

(BRD KGP)

Inne teksty:

 • KWP w Krakowie:

– Początek wakacji w Pienińskim Parku Narodowym ►

 • KWP w Gorzowie:

– Wyjeżdżając na wakacje uważajmy na drogach! Policjanci gotowi do działań ►

 • KWP w Olsztynie:

– Wszyscy zadbajmy o bezpieczne wakacje 2021 ►

 • KWP w Gdańsku:

– Niech te wakacje będą radosne i bezpieczne. Policjanci z Pomorza gotowi na sezon ►

 • KWP w Radomiu:

– Bezpieczne wakacje z Mazowiecką Policją ►

 • KWP w Łodzi:

– Znów będą wakacje ►

– Sisi na wakacjach ►

– Bezpieczne wakacje 2021 ze służbami mundurowymi ►

 • KWP w Katowicach:

– Bezpieczne wakacje 2021 – dbajmy o siebie i innych ►

– Bezpieczne wakacje 2021 na śląskich drogach ►

 

POLICYJNA MAPA WYPADKÓW DROGOWYCH ZE SKUTKIEM ŚMIERTELNYM – WAKACJE 2021

To już 3. edycja projektu na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego pn. Wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2021, który spotkał się z pozytywnym odbiorem społecznym oraz dużym zainteresowaniem mediów.

Dane dotyczące wypadków w okresie wakacyjnym

Mapa prezentująca liczbę wypadków poprzedniej doby w Polsce. Prezentowane dane są dostępne w tekście poniżej.

 • Wszystkie wypadki [10]
 • Ostatnia doba [5]
 • Od początku wakacji [5]
 • Wypadki drogowe, w których osoba zmarła w okresie do 30 dni [N/A]

Podobnie jak w latach ubiegłych, każdego dnia, przez okres wakacji, na stronie policja.pl, w mediach społecznościowych oraz na stronach administrowanych przez jednostki Policji, prezentowana będzie mapa Polski z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym wraz z informacją o zdarzeniu (tj. lokalizacja zdarzenia, ogólna informacja dot. liczby ofiar, rodzaju uczestnika ruchu drogowego oraz rodzaju zdarzenia) z ostatniej doby oraz od początku wakacji.

Bieżąca aktualizacja mapy, w tym wizualizacja, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonić do refleksji użytkowników dróg, jak również zachęcić media do dyskusji na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Należy mieć na uwadze, że za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze.

Kolejny raz, w promowanie działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, włączyła się  firma Screen Network S.A., która na ponad 20 tys. ekranach rozmieszczonych w 553 miastach, m.in.: przy głównych ciągach komunikacyjnych, dworcach, stacjach paliw i  centrach handlowych, wyświetlać będzie mapę z aktualnymi danymi.

BRD KGP

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ