BEZPIECZNE FERIE 2022

0
16
views

Dla dzieci z województwa łódzkiego ferie zimowe rozpoczną się 14 lutego i będą trwały do 27 lutego. Dla wielu osób, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży będzie to okazja do aktywnego relaksu oraz wyjazdów.

Oto najważniejsze zasady!
JAK UNIKNĄĆ ZAGROŻEŃ I BEZPIECZNIE SPĘDZIĆ WOLNY, ZIMOWY CZAS

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI I MŁODZIEŻY
Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach sprawiają wiele radości i wzmacniają naszą kondycję fizyczną. Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!

 • Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni.
 • Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie czy gałęzie drzew. Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru. Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy.
 • Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób.
 •  Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe.
 • Bawiąc się śnieżkami, zachowaj ostrożność. Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała. Nie rzucaj śnieżkami w jadące pojazdy, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego i jest naruszeniem przepisów prawnych.
 • Gdy jeździsz na łyżwach, korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk.
 • Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów i rzek. Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze wiąże się z ryzykiem. Grubość i wytrzymałość tafli jest zmienna i zależy nie tylko od warunków atmosferycznych, ale także od specyfiki samego zbiornika, jego linii brzegowej, głębokości, dopływów czy budowli wodnych. Bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu poruszanie się po tafli lodu jest śmiertelnie niebezpieczne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie. Zachęcamy do zapoznania się z e-podręcznikiem Załamanie lodu i pomoc osobom tonącym oraz poradnikiem Bezpieczeństwo na lodzie.
 • Idąc na spacer koniecznie zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy, by w nagłych przypadkach zaalarmować odpowiednie służby.
 • Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy. Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie i jest naruszeniem przepisów prawnych.
 • Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.
 • Zawsze informuj rodziców lub opiekunów gdzie wychodzisz, z kim i kiedy wrócisz.
 • Nigdy nie oddalaj się z osobami obcymi, osobom takim nie otwieraj też drzwi domu czy mieszkania.
 • Po zmroku noś odblaski, poruszaj się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi. Przez jezdnię przechodź wyłącznie w miejscach oznaczonych.
 •  Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie.

RODZICU

 • Jeżeli decydujesz się wysłać swoje dziecko na wyjazd zorganizowany, sprawdź dokładnie jego organizatora. Upewnij się, czy wyjazd jest zgłoszony do kuratorium oświaty. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.
 • Decydując się na wyjazd na narty z dzieckiem, pamiętaj o zapewnieniu mu opieki. Dziecko nie może poruszać się samo, bez nadzoru, po stoku. Wybierz trasę dostosowaną do umiejętności dziecka. Zrezygnuj ze stromych stoków, na których nie poradzi sobie z jazdą.
 • Pamiętaj, że osoby do 16. roku życia mają bezwzględny obowiązek jazdy na nartach lub snowboardzie w kasku. Apelujemy jednak, aby wszyscy użytkownicy stoku stosowali się do tej zasady. Pozwoli to uniknąć wielu kontuzji i problemów.

W GÓRACH

 • Jeżeli wychodzisz w góry, oceń realnie swoje możliwości i umiejętności.
 • Zadbaj o odpowiednie wyposażenie i wysłuchaj komunikatów o warunkach atmosferycznych.
 • Poinformuj najbliższych, gdzie i z kim się wybierasz.
 •  Należy również pamiętać o tym, aby wychodząc z domu ubrać się „na cebulkę”.

BEZPIECZEŃSTWO NA STOKACH
Pamiętaj o dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej Międzynarodowej Federacji Narciarskiej: Dekalog FIS

Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w konkursie „Śnieżny Dekalog”, który realizowany jest w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.
Celem konkursu jest promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających na stoku oraz poszerzanie wiedzy na temat odpowiedzialności związanej z naruszeniem obowiązujących przepisów. Zachęcamy do wykonania pracy plastycznej lub nagrania max. 60-sekundowego spotu na zobrazowanie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS).

BEZPIECZNY DOM I MIESZKANIE
Nie dajmy szans włamywaczom!

 • Przed wyjazdem na ferie poproś sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas Twojej nieobecności zaopiekowała się domem/mieszkaniem, odbierała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. Nigdy nie zostawiaj kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy doniczką.
 • Pamiętaj również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzisz z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.
 • Planując urlop rozważ zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzesz. Bezpieczne będą czekały na Twój powrót.
 • Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Choć zabezpieczenie może być kosztowne, zainwestuj w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu. Pamiętaj, złodziej typując dom do włamania wybierze ten z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania!
 • Miej też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z ferii zamieszczaj dopiero po powrocie.

Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą cieszyć się zimową aurą. Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych ferii.

 

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Bezpieczeństwo w sieci staje się coraz większym wyzwaniem i ważnym tematem. Zdalne lekcje, zdalna praca, wirtualne sklepy i urzędy – nasze życie przenosi się coraz bardziej do Internetu i tym ważniejsze stają się wydarzenia, takie jak Dzień Bezpiecznego Internetu, który tym toku będzie obchodzony 8 lutego.

Rzeczywistość online zapewnia nieograniczone możliwości uczenia się i komunikowania oraz  tworzenia i udostępniania treści, jednakże nieograniczony dostęp do Internetu niesie za sobą również ryzyko dostępu do szkodliwych treści.

SZKODLIWE TREŚCI W INTERNECIE. NIE AKCEPTUJ, REAGUJ!

Czym są szkodliwe treści w Internecie ?

Do tego rodzaju przekazów zaliczamy przede wszystkim:

•             treści obrazujące przemoc, obrażenia fizyczne bądź śmierć

•             treści nawołujące do samookolaczeń, samobójstw, zachować szkodliwych dla zdrowia

•             treści dyskryminacyjne, promujące wrogość, nienawiść

•             treści pornograficzne dostępne bez żadnego ostrzeżenia

•             fake newsy, czyli fałszywe wiadomości

•             patostreamy, czyli relacje na żywo prezentujące zachowania określane i postrzegane jako patologiczne.

Jeszcze kilka lat temu nikt nie mówił o fake newsach, patostreamach, czy internetowych challengeach. Obecnie w Internecie pojawiają się wciąż nowe trendy, inne możliwości, a za tym kolejne wyzwania, niebezpieczne zachowania i nowe materiały, które powstają po to, by szkodzić.

ZŁE KONSEKWENCJE

Kontakt z negatywnymi informacjami, których młody człowiek nie potrafi odpowiednio zinterpretować i którym bezgranicznie wierzy, nie pozostają bez wpływu na jego zachowanie i jego obraz rzeczywistości. Szkodliwe treści mają bardzo negatywny wpływ na młodych ludzi. Oglądając np. patostreamy, dzieci dostają sygnał – to jest fajne, można to robić, to sposób na zdobycie popularności. Szkodliwe treści w Internecie sprawiają, że ludzie przestają być wrażliwi na krzywdę drugiego człowieka.

BEZPIECZNE KORZYSTANIE Z INTERNETU –  NAJWAŻNIEJSZE ZASADY

STRZEŻ SIĘ WIRUSÓW

Podstawą bezpiecznego korzystania z Internetu jest zainwestowanie w porządne oprogramowanie antywirusowe. Ustrzeże nas ono przed dużą ilością przykrych konsekwencji, które niesie za sobą ludzka nieostrożność i pomoże uchronić komputer. Program antywirusowy zawczasu wykryje złośliwe oprogramowanie czy obecność wirusa i nie pozwoli im się zagościć w naszym komputerze, Niemniej jednak nawet posiadając najlepszy program do ochrony przed wirusami, warto z rozwagą pobierać pliki z sieci oraz nie otwierać nieznanych załączników w mailach oraz linków, które budzą nasze zaniepokojenie. Niestosowanie tego typu oprogramowania może spowodować, że przez wirusa stracimy ważne dane, zdjęcia i inne informacje, często dla nas bardzo ważne.

CHROŃ SWOJE DANE

W sieci kategorycznie nie należy podawać swoich danych osobowych. Nieuważne zgody na przetwarzanie danych osobowych lub na otrzymywanie informacji marketingowych mogą w konsekwencji prowadzić do tragicznych w skutkach wydarzeń jak kradzież tożsamości lub próby wyłudzenia kredytu. W najlepszym wypadku będziemy nękani licznymi ofertami handlowymi. Najczęściej takie dane jak imię, nazwisko i adres podajemy podczas zakupów w sieci.

Co powinno wzbudzić nasz niepokój?

Zbyt duża ilość wymaganych danych, niestandardowych przy zakupach – na przykład takich jak PESEL, adres zameldowania itp. Zaznaczenie zgody na przetwarzanie danych osobowych powoduje przede wszystkim utratę kontroli nad tym, co stanie się z nimi w przyszłości.

UWAŻAJ NA INTERNETOWE ZNAJOMOŚCI

Coraz częściej poznajemy ludzi przez Internet. Z pewnością w wirtualnej rzeczywistości można zawrzeć wartościowe i ciekawe znajomości. Pamiętajmy jednak, że nigdy nie wiadomo kto siedzi po drugiej stronie. Dlatego nie należy przesadzać z nadmierną wylewnością w takich relacjach, a na ewentualne spotkania umawiać się w miejscach publicznych. Warto  pamiętać że anonimowość w sieci, którą daje wirtualna rzeczywistość staje się niekiedy płaszczem dla przestępców, złodziei oraz innych ludzi
o nieczystych intencjach. Do wszelkich znajomości zawieranych w Internecie należy podchodzić
w ostrożnością, stosując zasadę ograniczonego zaufania.

PODSTAWA NASZEGO BEZPIECZEŃSTWA W SIECI TO HASŁA I SZYFROWANIE

Pod żadnym pozorem nie należy podawać swoich haseł nikomu w sieci. Powinny być one trudne do odszyfrowania i składać się ze skomplikowanej kombinacji dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Powinniśmy wystrzegać się zabezpieczania różnych kont tym samym hasłem lub hasłem prostym i łatwym do odgadnięcia. Ponadto zawsze warto sprawdzić wiarygodność strony, z której korzystamy oraz jej właściciela. Tutaj z pomocą przychodzi tak zwany certyfikat SSL – należy sprawdzać czy strona posiada to zabezpieczenie, szczególnie gdy się na niej logujemy.

CHROŃ DZIECI PRZED NIEBEZPIECZEŃSTWEM W INTERNECIE

Jeśli jesteś rodzicem pamiętaj o tym, że nie wolno dawać dzieciom całkowitej wolności w sieci. Mądrze ustawiona blokada rodzicielska uchroni dziecko przed znakomitą większością wirtualnych niebezpieczeństw. Należy na bieżąco śledzić aktywność dziecka w sieci natomiast jeśli cokolwiek nas zaniepokoi należy niezwłocznie reagować. Najważniejsze jest żeby dziecko wraz z nami poznawało wirtualny świat i nauczyło się z niego mądrze korzystać. Nic nie zastąpi rozmów w młodym człowiekiem na temat zagrożeń, które czają się w Internecie, oraz uczulenie go na aspekty, o których powinien informować w razie potrzeby. Dziecięca naiwność jest często wykorzystywana przez cyberprzestępców, dlatego rolą rodziców jest przewidywać potencjalne zagrożenia i im zapobiegać. Zasady mądrego i ostrożnego korzystania z Internetu, które sami stosujemy powinniśmy bezapelacyjnie wpoić naszym dzieciom.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA DLA RODZICÓW

Bądź z dzieckiem w wirtualnym świecie
Staraj się towarzyszyć swojemu dziecku od początku jego przygody z Internetem. Na bieżąco czuwaj podczas jego aktywności online.

Ustal zasady korzystania z sieci
Przy ustalaniu zasad warto zwrócić uwagę na:

 • czas korzystania przez dziecko z sieci (powinien być ograniczony),
 • dostęp (najmłodsze dzieci nie powinny samodzielnie korzystać z wyszukiwarek, portali społecznościowych, itp.),
 • prywatność (dzieci nie powinny samodzielnie publikować treści online, szczególnie prywatnych informacji, filmów i zdjęć),
 • informowanie (umów się ze swoim dzieckiem, że za każdym razem kiedy trafi w sieci na nieodpowiednie treści lub coś je zaniepokoi, natychmiast Cię o tym poinformuje).

Rozmawiaj i interesuj się
Ważne, by dziecko miało pewność, że jest ważne dla swoich rodziców, że się nim interesują, że może powierzyć im swoje problemy. Wiele aktywności Twojego dziecka jest związanych z Internetem, a jego zainteresowania często przenoszą się do wirtualnego świata. Dlatego staraj się o tym z nim rozmawiać.

Odpowiednio przygotuj sprzęt
Zanim udostępnisz swojemu dziecku urządzenie mobilne, skorzystaj z rozwiązań technicznych, które np. podczas odwiedzania stron internetowych blokują nieodpowiednie dla najmłodszych treści. Na rynku istnieje obecnie wiele narzędzi kontroli rodzicielskiej. To m.in. programy autonomiczne, oprogramowanie wbudowane w system operacyjny, czy funkcje bezpiecznego wyszukiwania.

Pamiętaj o grach komputerowych
Wybierając grę dla dziecka zwracaj uwagę na System Klasyfikacji Gier (PEGI). Jest to system, który pozwala ocenić gry pod względem zawartych w nim treści (także tych niebezpiecznych), a także kryterium wiekowego użytkownika.

Wysłuchaj, tłumacz, wspieraj
Nie krytykuj, nie oceniaj, nie obwiniaj dziecka za zdarzenie, w wyniku którego miało ono kontakt z treściami powodującymi u niego lęk, niepokój, czy naruszającymi jego spokój psychiczny. Daj swojemu dziecku szansę i wysłuchaj, co dokładnie się wydarzyło, z jakimi emocjami się zmaga. Wytłumacz mu sytuację, w której się znalazło.

Nie panikuj, reaguj
Jeśli dowiesz się, ze Twoje dziecko miało w Internecie kontakt z treściami przemocowymi, autodestrukcyjnymi, czy pornograficznymi, nie wpadaj w panikę. Zachowaj spokój, porozmawiaj z dzieckiem i postaraj się ustalić okoliczności zdarzenia.

Internet jest dziś naturalnym środowiskiem dorastania i codziennego funkcjonowania. Warto zadbać o to, aby dzieci były w nim bezpieczne i chronione przed zagrożeniami.

RODZICU – WSZYSTKO W TWOICH RĘKACH!

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ