BEZPIECZEŃSTWO DLA NAJMŁODSZYCH

0
14
views

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach w ramach działań „Bezpieczna droga do szkoły”, od początku września br. podjęli działania profilaktyczne, które mają na celu zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców powiatu.

Policjanci z Poddębic wykorzystują każdą okazję, aby rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o bezpieczeństwie. Liczne spotkania w szkołach, scenki sytuacyjne oraz pogadanki o zasadach bezpieczeństwa na drodze to priorytet dla funkcjonariuszy, realizujących zadania z zakresu profilaktyki społecznej. Tym razem prelekcja odbyła się na terenie placówki w Pęczniewie. W ramach działań informacyjnych, policjantka przypomniała uczestnikom o prawidłowym poruszaniu się w rejonie drogi, obowiązkowym posiadaniu elementów odblaskowych oraz korzystaniu z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Omówiła także jak się zachować oraz kogo powiadomić w przypadku niebezpiecznych sytuacji. Dzieci  z uśmiechem brały czynny udział w pogadance oraz zadawały mnóstwo pytań.

Policyjne patrole pełniące służbę w rejonach szkół, zwracają uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących, jak i pieszych. Przypominają i uświadamiają kierującym pojazdami o zachowaniu ostrożności w pobliżu szkół i placówek oświatowych (przejścia dla pieszych). Mundurowi zwracają też uwagę czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach, nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia, a także na sposób przewożenia dzieci.

Należy pamiętać o tym, że dziecko:

 •  w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ma co najmniej 10 lat, czyli np. rodzeństwa,
 •  w drodze do i ze szkoły  ma obowiązek iść chodnikiem. W przypadku ulicy bez chodnika, zawsze poboczem po lewej stronie drogi, a gdy pobocza nie ma – lewą stroną drogi,
 •  powinno przechodzić przez jezdnię tylko w miejscach do tego przeznaczonych czyli na przejściach dla pieszych,
 •  w przypadku przejść z sygnalizacją świetlną, dozwolone jest przejście tylko gdy świeci zielone światło, zaś gdy nie ma sygnalizatora powinno: spojrzeć w lewo, później w prawo, ponownie w lewo i gdy nic nie jedzie, może bezpiecznie przejść przez jezdnię,
 •  nigdy, nawet w miejscach dla pieszych, nie może wchodzić na jezdnię przed jadącym pojazdem, a oczekując na możliwość przejścia, nie powinno stać za blisko jezdni,
 • na przejściach z wysepką powinno się na niej zatrzymać, aby ponownie upewnić się przed wkroczeniem na drugi pas ruchu,
 • nie może wchodzić na jezdnię zza stojącego lub ruszającego pojazdu,
 • nie powinno przebiegać przez jezdnię oraz bawić się w jej pobliżu.
 • Funkcjonariusz wręczający dzieciom odblaski.
 • Na zdjęciu widać policjanta oraz dziećmi oglądające radiowóz policyjny. W tle budynek.

 

„AKCJA WARTA” DLA ZAKĄTKA WETERANÓW

760 kilometrów, 16 dni, 7 osób i 1 wojskowy kajak. A wszystko dla Zakątka Weteranów…

11 września 2021 roku rozpoczął się dwutygodniowy spływ kajakiem po rzece Warta, zorganizowany przez Camp Formoza. Organizator tego przedsięwzięcia chce w ten sposób  promować Stowarzyszenie „Zakątek Weteranów”. Spływ rozpoczął się w miejscowości Poraj w powiecie myszkowskim w województwie śląskim, a zakończy się 25/26 września w Kostrzynie nad Odrą. Udział w nim bierze siedmiu ochotników, podzielonych na dwuosobowe zespoły. Zespoły będą zmieniać się co 4-5 dni. W ten sposób przedstawiciele Camp Formoza, pokonają ponad 760 z 808 kilometrów całkowitej długości rzeki Warty, by zakończyć przedsięwzięcie u jej ujścia do Odry.

14 września 2021 roku załoga wypłynęła z Uniejowa na kolejny odcinek, by wieczorem dobić do brzegu rzeki Piersku. Zanim kajak został zwodowany, przedstawiciele Camp Formoza spotkali się z Komendantem Powiatowym Policji w Poddębicach insp. Krzysztofem Kotkowskim,  który życzył kajakarzom powodzenia i bezpiecznego dotarcia do celu.

W trakcie spływu chętni mogą spotkać się z płynącymi drużynami w miejscach ich przestoju i wrzucić kilka złotych do specjalnej puszki, której zawartość zasili skarbonkę Zakątka Weteranów. W ich stajni emeryckie życie wiedzie ogier Hipol, który do niedawna służbę pełnił w Tomaszowie Mazowieckim.

Link do strony: http://zakatekweteranow.pl/

 • Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn stojących przy kajaku.
 • Na zdjęciu widać czterech mężczyzn, którzy stoją przy kajaku. W tle rzeka Warta i budynki.
 • Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn, którzy płyną kajakiem rzeką Wartą. W tle wiadukt, budynki.

 

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ