ARiMR: Zabezpiecz gospodarstwo przed suszą, złóż wniosek o dotację

0
24
views

Od 21 lutego do 20 kwietnia 2020 r. rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą ubiegać się w ARiMR o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa rolnego.
O pomoc, która realizowana jest w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” z PROW 2014-2020, może wystąpić rolnik posiadający gospodarstwo o powierzchni co najmniej 1 ha i nie większe niż 300 ha. Wnioskodawca powinien zarabiać na produkcji zwierzęcej lub roślinnej, o czym ma świadczyć przychód w wysokości co najmniej 5 tys. zł, odnotowany w okresie 12 miesięcy wstecz od momentu złożenia wniosku. Konieczna jest także obecność w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Co istotne, przyznanie pomocy nie jest uzależnione od wielkości ekonomicznej gospodarstwa. Nie trzeba również wykazywać wzrostu wartości dodanej brutto.
Wsparciem z ARiMR mogą zostać objęte trzy kategorie inwestycji: ulepszające już istniejące instalacje nawadniające; powiększające obszar nawadniania; jednocześnie powiększające obszar nawadniania oraz ulepszające już istniejące instalacje.
Ubiegając się o dotację na nawadnianie należy: w przypadku ulepszenia istniejących instalacji –doprowadzić do oszczędności wody na poziomie co najmniej 10 proc.; w przypadku powiększenia obszaru nawadniania – wykazać brak znaczącego negatywnego oddziaływania inwestycji na środowisko; w przypadku inwestycji wpływających na jednolite części wód powierzchniowych lub podziemnych, których stan ze względu na ilość wody został w planie gospodarowania wodami w dorzeczu określony jako mniej niż dobry – wykazać faktyczną (efektywną) oszczędność wody. Stąd też każda z inwestycji w nawadnianie musi mieć zainstalowane urządzenie do pomiaru zużycia wody.
Pomoc finansowa na jednego beneficjenta i jedno gospodarstwo wynosi maksymalnie 100 tys. zł, przy czym refundacji podlega 50 proc. kosztów poniesionych na realizację inwestycji (60 proc. w przypadku młodego rolnika). Minimalny poziom kosztów inwestycji musi być wyższy niż 15 tys. zł. Obowiązuje brak podziału inwestycji na etapy – złożenie wniosku o płatność końcową powinno nastąpić przed upływem 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy o przyznaniu pomocy, lecz nie później niż do 30 czerwca 2023 r.
Rolnicy mogą sfinansować z tego programu m.in. budowę studni i zbiorników; zakup maszyn i urządzeń do poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody, instalacji nawadniających i systemów do sterowania nawadnianiem.
Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR, można je także składać za pośrednictwem biur powiatowych.

 

Rusza IV edycja Budżetu Obywatelskiego

Rozpoczyna się czwarta edycja Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego „ŁÓDZKIE NA PLUS”. Na ten cel Zarząd Województwa Łódzkiego przeznaczył 8 mln zł, które podzielono po połowie na zadania wojewódzkie –
4 mln zł i zadania powiatowe – 4 mln zł rozdzielone między 24 powiaty.

Celem Budżetu Obywatelskiego Samorządu Województwa Łódzkiego jest rozszerzenie możliwości zaangażowania mieszkańców w proces decydowania o wydatkach regionalnej wspólnoty samorządowej, a przez to – o działaniach samorządu województwa wpływających na nasze otoczenie.

Zgłaszać będzie można zadania wojewódzkie o charakterze inwestycyjnym i remontowym oraz zadania powiatowe nieinwestycyjne o charakterze: sportowym z zakresu upowszechniania sportu różnych grup społecznych,  turystycznym, dotyczące bezpieczeństwa publicznego, z zakresu edukacji ekologicznej, ochrony środowiska, rehabilitacji zdrowotnej, upowszechniania folkloru związanego z Województwem oraz upowszechniających kulturę w nawiązaniu do historii województwa i pamięci historycznej.

Spotkanie informacyjne dotyczące Budżetu Obywatelskiego 2021 odbędzie się 13.02.2020 r. o godz. 13.00 w Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu filia w Poddębicach, ul. Narutowicza 13.

 

Zostań częścią lokalnej historii

 Społeczny Komitet Fundatorów Sztandaru dla 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego ps. „WARSZYC” zwraca się z prośbą do mieszkańców województwa łódzkiego o wsparcie inicjatywy ufundowania sztandaru dla 9 Łodzkiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Bryg. Stanisława Sojczyńskiego ps. „WARSZYC”.

Więcej informacji znajdziecie Państwo w ulotce poniżej.

Obraz na stronie ulotka2.jpg

źródło: poddebicki.pl

 

 

Z książką na start

Już prawie 40 najmłodszych mieszkańców naszej Gminy wzięło udział w akcji ,,Mała książka – wielki człowiek” i odebrało Wyprawkę Czytelniczą.

Przypominamy, iż każde dziecko urodzone w latach 2014 – 2017, które odwiedzi wraz z rodzicem Gminną Bibliotekę w Zadzimiu lub filię w Zygrach otrzyma wyjątkowy prezent przygotowany specjalnie przez Instytut Książki.

,,Pierwsze czytanki dla…” to książka dostosowana pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniająca najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i  mądrych książek dla najmłodszych.

W wyprawce dzieci otrzymają także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece Mały Czytelnik dostanie naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania oraz drobnym upominkiem.

W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice i opiekunowie – przygotowana dla nich broszura informacyjna „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Ilość wyprawek ograniczona!!!

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg
źródło: Gmina Zadzim

W ostatni kwietniowy weekend zapraszamy do uniejowskich restauracji na VII Festiwal Smaków

Wiosna to wymarzony czas na spacery. Do wiosennych spacerów nikogo szczególnie namawiać nie trzeba, dlatego też ze sporym wyprzedzeniem, już dzisiaj, po prostu zapraszamy Was na wyjątkowy spacer po naszym mieście.
„Smakowite spacery po Uniejowie” to przechadzki od jednej restauracji do drugiej, aby spotkać się z rodziną i znajomymi w przepysznych uniejowskich lokalach, ale przede wszystkim – aby rozsmakować się nowoczesnymi i zaskakującymi w swym połączeniu potrawami. Wszystko to w ramach Festiwalu Smaków, który po raz siódmy zagości w Uniejowie w wiosenny weekend – 25 i 26 kwietnia 2020 r.

O tym, że Festiwal cieszy się coraz większym zainteresowaniem i sympatią, świadczą liczne pytania dotyczące jego terminu, kierowane od osób z różnych stron Polski już na początku stycznia.
Nie ma w tym nic dziwnego! Festiwal Smaków odbywa się tylko jeden raz w roku, dlatego szefowie kuchni robią wszystko, co w ich mocy, aby efekty ich pracy zachwyciły nawet najbardziej wymagające podniebienia.

Specjalnie na tę okoliczność restauracje przygotowują autorskie menu, a ich goście za symboliczne ceny spróbować mogą całe mnóstwo sycących dań głównych i słodkich deserów serwowanych w degustacyjnych porcjach. Jest to więc świetna okazja, żeby odwiedzić wiele niesamowicie smacznych miejsc, a także spróbować wyjątkowych dań tutejszych szefów kuchni.

Czym tak naprawdę pachnie i smakuje Uniejów? Odpowiedzi na to pytanie pojawiły się już w poprzednich edycjach Festiwalu, kiedy to w przygotowanych potrawach znaleźć można było ser kozi, ryby słodkowodne, Ogórka Termalnego z Uniejowa i miód pszczeli z lokalnych pasiek, ziemniaki z tutejszych upraw, a także złociste jabłka. To jednak nie koniec!

Miniona jesień to wyjątkowo udany czas pod względem zbiorów leśnych grzybów, a także węgierek w intensywnym fiolecie. Jest to więc doskonały moment, aby kucharze zmierzyli się z tą niemałą sztuką, jaką jest wkomponowanie jesiennych przysmaków w swoje wiosenne dania.

Zadaniem ekip kucharskich będzie więc wyczarowanie własnego pomysłu dań głównych z wykorzystaniem do tego celu grzybów leśnych oraz deserów na bazie śliwek.

Drodzy Właściciele Restauracji, wspaniali Kucharze – to chwila dla Was!
Zbierajcie pomysły na pyszne dania! My – sympatycy dobrego jedzenia – nie możemy się ich już doczekać.

Więcej informacji o Uniejowskim Festiwalu Smaków znajdziecie na stronie: http://kulinarny.uniejow.pl/

źródło: Gmina Uniejów

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ